Celoroční údržba a zakládání trávníku

Vertikutace trávníku

Vertikutace trávníku se provádí z důvodu podpory růstu kořenového systému trávníků a je prevencí proti vzniku různých druhů houbových chorob. Tráva tak získá prostor pro svůj růst, kořenový systém se provzdušní a vytrhá se stará uschlá tráva a mech.

Pravidelné hnojení

Travním hnojivem se doporučuje provádět minimálně dvakrát do roka, záleží na zvoleném typu hnojiva. Je zapotřebí se hnojením v průběhu vegetační doby zabývat, aby byl trávník sytě zelený, bez plevelů a jiných nežádoucích prvků (mechů).

Důležité je trávník hnojit především z jara, kdy je nejvíce oslabený a je žádoucí jeho rychlá revitalizace. Obnova trávníku se provádí plošně, správně zvoleným druhem hnojiva. Při výskytu mechu v travním porostu je potřeba změnit PH půdy.

Na podzim se připravuje trávník na náročné zimní podmínky, kdy trávník minimálně přijímá vodu a může dojít k jeho vymrzání. Hnojení tomuto procesu zamezí a celkově tak trávníku pomůže k jednoduší obnově v jarních měsících.

Sekání trávníku

Pro dosažení zdravého, hustého a svěže zeleného trávníku je kromě vertikutace a hnojení důležité taktéž sekání. Mělo by se provádět pravidelně, aby trávník nepřerostl. Maximální zkrácení trávníku při seči by mělo být o 1/3 výšky trávníku. Pokud by se přerostlý trávník naráz posekal, docházelo by k jeho poškození, až schnutí na určitých místech.

V případě postupného sekání u přerostlého trávníku je dobré ho sekat každý druhý den. Ideální je sekání za sucha kvalitní čistou sekačkou s ostrým nožem.

Pravidelná zálivka

Převážně v letních měsících nebo za jiného období delšího sucha je potřeba věnovat čas zalévání trávníku. Zálivka se provádí brzy ráno nebo večer, aby nedošlo k poškození trávníku. Zálivku je možné provádět buď manuálně, nebo závlahovým systémem, záleží na Vašich časových možnostech a dispozici zahrady. Zálivka se provádí rovnoměrně a několikrát v týdnu, záleží na počasí.

Zakládání trávníku

Zakládání provádíme obojí – výsevem i pokládáním koberců. Pro zvolení druhu zakládání je stěžejní, jaký budete mít požadavky na rychlost zatravnění plochy.